RSS

ÇKA THANE 33 VJET MË PARË PËR DEMONSTRATAT E VITIT 1981?

16 Mar
ÇKA THANE 33 VJET MË PARË PËR DEMONSTRATAT E VITIT 1981: Fadil Hoxha, Xhavit Nimani, Mahmut Bakalli, Azem Vllasi, Enver Hoxha,Sinan Hasani…?*Cili ishte qendrimi i Shtetit Shqiptar per keto Demonstrata ?

Çka tha Enver Hoxha per Sinan Hasanin dhe anasjelltas…?
*Kush ishte spiuni i UDB-es serboçetnike, te gjitha me fakte,sepse nuk guxon te shkruhet pa argumente 

Tashme dihet boterisht se Demonstratat gjithepopullore dhe Revulucionare te vitit 1981, bene kthese te madhe historike. Qe nga ajo dite, pikerishte me 11 mars te ketij viti, kurre nuk pushoi populli liridashes kosovare per liri nga qizmet e pushtuesit serbiane dhe langojve cetniko-titist. Shih per kete,tradhtaret e kombit nuk lane gur e dru bashke per te levizur kunder atdhetareve, qe kishin nisur vallen e lirise,pra zagaret serbiane degjonin edhe frymarrjen. Çuditerisht,tridhjete vjete me vone, nje klysh, nje bir shkine, doli kunder Demonstratave te vitit 1981, qe bera nje shkrim,lidhur me kete Demonstrate. Doren ne zemer, doli “burre” dhe haptazi tregoi se ishte i nje familje te zagareve serbiane.Aferim!

Ne, po i´a japim pike per pike…*

Skeda:Fadil Hoxha.jpg

Fadil HOXHA 15 mars 1916-22 prill 2001Fjala e FADIL HOXHES para aktivit politik te Prishtines,me 3 prill 1981, me titull: DEMONSTRAT QENE TE ORJENTUARA NE RADHE TE PARE KUNDER POPULLIT SHQIPTAR

Shoqe dhe shoke, deshiroje te them menjehere ne menyre te qarte,se ngjarjet jane veper e kurdisur mjeshtrisht me karakter armiqesor. Kjo eshte veper e kontrarevulucionit, e armiqeve te hapet te Jugosllavise socialiste.Elementet armiqesore po tentojne me parulla te rrejshme dhe demagogjike, ne esence me kerkesa nacionaliste dhe shoveniste te mashtrojne dhe te cojne ne rruge te gabueshme nje numer te rinjve.Per ne nuk eshte i panjohur fakti se armiqte tane me parullen “KOSOVA REPUBLIKE”perhere manipulojne kur tentojne te sulmojne sistemin tone nga arsenali armiqesor.Kjo nuk eshte ndeshje e pare qe luftojme kunder tyre.ATA JANE ARMIQTE E NJOHUR,ata kane qene nder armiqte kryesor te LNC-es dhe te revulucionit. Ata pak tradhtare te mjerueshem me parulla demagogjike dhe armiqesore,keta elemente armiqesore fare te paturpshem denohen nga gjithe popujt.
Ne po te njejtin diskutim Fadil Hoxha, pati deklaruar edhe fjalet:”pleh i Kosoves” dhe “bira e minit 300 grosh”

Deklarate e XHAVIT NIMANIT kryetar i kryesise se KSAK me titull: KUNDER VEPRIMTARISE ARMIQESORE DO TI NDERMARRIM TE GJITHA MASAT
Armiku tentoi qe per qellimet e veta armiqesore ta mashtroje rinine studentore e shkollore si dhe punetoret.Kombet e kombesite te Kosoves duke hetuar prapavijne armiqesore te demonstratave ata i denuan ashper forcat armiqesore te cilet nuk arriten t´i dobsojne,unitetin, vellazerim-bashkimin. Ne demonstratat me karakter armiqesor nga pozita e nacionalizmit shqiptar me 11 e 26 mars, me 1 prill dhe sot,jane te koncentruara per veprimtari armiqesore,forcat armiqesore perdoren metoda te ndyera,ne kete menyre armiku nuk pati sukses, sepse Jugosllavia i denon ashper duke hetuar prapavijen armiqesore.Mahmut Bakalli
Mahmut Bakalli 19 janar 1936-14 prill 2006

MAHMUT BAKALLI ne Mbledhjen e Komitetit Krahinor te LK te Kosoves, me 7 prill 1981: PARULLA “KOSOVA REPUBLIKE”-NE ESENCE FSHEH NE VETVETE ASPIRATAT IRREDENTISTE DHE ARMIQESORE. Qe disa dite jemi ballafaquar ne krahinen tone me nje situate tejet te nderlikuar dhe te veshtire politike e te sigurise qe u krijua me veprim te armikut te brerndshem e u nxit e u kordinua nga armiku i jashtem. Ne esence ne i njohim forcat reakcionare te cilat i organizojne keto demonstrata. U paraqiten me vendalizem,kercnime, presione. Me parullat demagogjike nacionaliste ata ne te vertete ne vend te barazise nacionale dhe vellazerim-bashkimit imponuan urrejtje ndaj popujve te tjere.Me te njejtin qellim,irredentist nacionalist e armiqesor ata theksuan edhe parullen “DUAM REPUBLIKE”! Pasojat me te renda te ketyre demonstratave armiqesore dhe veprimtarise se armikut nga pozita e nacionalizmit e seperatizmit shqiptare reflektohen ne marrdhanjet ndernacionale ne Kosove. Ato tani kane krijuar nje ndenje te ftohjes si ne krahinen tone ashtu edhe ne mardhenjet NE REPUBLIKEN E SERBISE DHE NE JUGOSLLAVI.

Dy vellezer te nje gjaku: Azem Vllasi e Sllobodan Millosheviqi

Nga fjala e AZEM VLLASIT: A netare i Kryesise se LSPP-es se Kosoves te mbajtur me 13 prill 1981, me titull: ESKALACIONI I VEPRIMTARISE KUNDERREVULUCIONARE
Organizatoret dhe nxitesit e veprimtarise armiqesore dhe kesaj here nxoren ne shesh shume teza dhe parolla nga arsenali dogmatik inforbyrist,irredentist, antijugosllav te hedhin faren e urrejtjes ne radhet e kombeve dhe kombesive tona. Organizatoret dhe nxitesit e trazirave perdornin metodat e dhunes,sulmit dhe orragances. Artikulli i botuar ne gazeten “ZERI I POPULLIT” eshte me plote informata te rreme…

VIRGJIL KULE

KY ESHTE ARTIKULLI I “ZERIT TE POPULLIT” I DATES 17 MAJ 1981, ME TITULL: KERKESA PER STATUSIN  E REPUBLIKES SE KOSOVES ESHTE E DREJTE

“Njeri pas tjetrit,shtabet politike te Jugosllavise,qe nga instancat me te uleta e deri ne ato me te larta, qe nga krahinat,republikat e deri ne federate,qe nga organizatat baze e deri ne Komitetin Qendror te LKJ-es, u mblodhen per te diskutuar per ngjarjet ne Kosove. Kudo mallkime per popullin e rinine kosovare,kudo kercnime sharje dhe fyerje! Shovenizmi serbomadh dhe antishqiptar po mbulon Jugosllavine. Udheheqesit jugosllave.jane vene ne nje gare oratorie se kush eshte me i zoti, te mbuloje shkaqet e verteta te demonstratave e revoltave te popullesise shqiptare ne Kosove, te fsheh masakrat cnjerzore dhe barbarizmat e ushtareve serbe, te denigroje shqiptaret e Kosoves. Te gjithe nxitojne se kush me pare te propozoje masat me dragoniane, se kush te parashtroje masat me shtypese e me antihumane ndaj tyre. Por sot, ne kete artikull, nuk kemi ndermende te kthemi te shpjegimi i ngjarjeve tragjike te Kosoves, te tregojme se ku e kane burimin e kush i shkaktoi ato.  Pikepamjet dhe qendrimin tone per kete ceshtje e kemi shprehur ne artikujt qe kemi shkruar me 8 dhe 23 prill. Atyre, s´kemi c´u te heqim dhe cka t´u shtojme. Ato qe kishim per t´i thene i thame hapur,drejt, me sinqeritet e me ndenje te larte pergjegjesie. Menduam se ne udheheqjen jugosllave mbas tronditjeve dhe hutimeve te para, do te fitonte,arsyeja,gjakftoftesia, gjykimi realist e objektiv i shkaqeve qe cuan ne tragjedine e re te Kosoves,se interesat, miqesia dhe uniteti i kombeve dhe kombesive qe e perbejne ate, do te qendronin mbi paragjikimet e vjetra e te reja nacionaliste. Kjo nuk ndodhi. Perkundrazi, te gjitha organizmat e organet qeveritare te Lidhjes Komuniste, i perfshiu nje vale e eger shovenizmi, jo vetem kunder shqiptareve te Kosoves,por edhe kunder Partise se Punes se Punes Popullore Socialiste te Shqiperise, kunder vijes dhe politikes se tyre te drejte ndaj Jugosllavise. Shqiperine, e akuzojne aq me shume, e as me pak “se ka nderhyre ne punet e brendshem te Jugosllavise”. Paskemi nderhyre,pse denuam publikisht masakrat qe u bene ne Kosove, pse thame te verteten se atje jane vrare,plagosur e arrestuar me mijera njerez! uDHEHEQESIT JUGOSLLAVE MOS PRISNIN qe do t´i dergojme pershendetje per keto krime e barbarizma? Paskemi nderhyre,pse thame ne artikujt tane se kosovaret kane te drejte statusin e republikes…
Udheheqesit jugosllave,keto dite, kane folur shume per kete ceshtje, por asnjeri nuk ka shpjeguar pse KOSOVA NUK MUND TE JETE REPUBLIKE… Popullin shqiptar nuk e POLLI AS ROMA E CESAREVE, AS SLLAVET E STEFAN DUSHANIT AS SULLTANET E OSMANEVE DHE AS ITALIA FASHISTE E MUSOLINIT. Populli shqiptare ka historin e tij shume shekullore,plote me luftera per liri, per ekzistenece. Populli shqiptar luftoi dhe rrojti me shekuj. Ai qendroi nje etni kompakte,pavarsisht se e percane dhe e coptuan. Kush e mohon kete realitet, jo vetem qe shkakton te qeshura, por tregon edhe ndenjat e tij te egra shoveniste……………….

ÇKA THA ENVER HOXHA PER SINAN HASANIN DHE ÇKA SINAN HASANI PER ENVER HOXHEN…?
“Tash na del nje qen serb me emrin SINAN HASANI, qe arrin deri atje, sa te thote se jane jugosllavet, qe formuan Partine tone, qe organizuan luften nacionalclirimtare shqiptare dhe i dhane cdo gje Shqiperise. Por le te lehe, ai per ate pune paguet.

Nderkaq, Sinan Hasani thote: “ENVER HOXHA ESHTE DHI E ZGJEBOSUR”

Bild in Originalgröße anzeigen
Sinan Hasani
Spiuni i UDB-es serbe, Haxhi Latif KUÇI, bashkepunetor i Arkanit dhe i Milan Shipkes, me daten 29 mars 1981, ne lokalet e UDB-es ne Prizren, i del deshmitar autorit, Reshat Badallaj. Haxhi Latif Kuçi akoma vazhdon aktivitetin antikombetar,bashkepunon ngushte me ambasaden serbe ne France. Familja e tij eshte distancuar, e ka leçitur,nderkaq, gruaja,dy djemte dhe nje vajzë i kane ikur duke e lene si qen te zgjebosur…Ja vetem nje fakt nga njemijeenje fakte tjera:

Bild in Originalgröße anzeigen
Haxhi Kuçi,se si ka spiunuar per UDB-en

Agjencia Kombëtare e Lajmeve NOA
10. August 2012 um 12 · 0:0
YGOSLAVENSKA AGENTS UDBA ALBANIANSERBO SECRET FAITH 1920-1999
UDBA FROM THE REPUBLIC OF KOSOVO ALBANIAN
10. HALILOVIC SLAVENKO CHEF
14. KUCI HADJI 1957 SUVA REKA
28. KOSHI ASTRIT CHEF
65. KUCI HADZI 1955 SUVA REKA
97. DULAJ LATIF PRIZREN
106. MICUNOVIC TOMISLAV
125. NISHOVIC MILORAD PREZREN SHEF
128. BLJAKA SELIMA MILJAIM ,01.05.1956. PEJE ( BASHKEVARSES I ENVER HADRIT NE BELGJIKE )
131. BOBAJ DESTAN SHABAN02.07.1951. KABASH PRIZREN
132. ASTRIT KOSHIJ, PRIZREN SHEF
THIS LIST IS VERY LONG, DIESE LISTE IST SEHR LANG, CETTE LISTE EST TRÈS LONGUE
ОВАЈ СПИСАК ЈЕ ВЕОМА ДУГАЧАК
Haxhi KUÇI, si spiun i UDB-ës

*Marre nga libri i katerte, i autorit RESHAT BADALLAJ me titull: “LUFTA E GRISHES,ARRATISJA, GJARPERINJT E GJAKUT DHE FITORJA E ARBËRIT”, faqe 40-45

RESHAT BADALLAJ

 
Leave a comment

Posted by on March 16, 2014 in Uncategorized

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: