RSS

BOJKOTI PROPOGANDISTIK I PARTISE DEMOKRATIKE NDAJ PARLAMENTIT

06 Dec
Ajet Delaj

Ajet Delaj

Shkruan: Ajet  Delaj, New York

Se pari duhet thene se bojkoti eshte nje mjet ekstrem i protestes dhe jo vetem kaq por ka rezultuar edhe mjaft joproduktiv ne politiken shqiptare pergjate 24 viteve te pluralizmit alla shqiptar.

Me nje veshtrim te shkurter te histories se bojkotit nga PS e PD verejme pa shume veshtersi se bojkoti i gjate i parlamentit nga PS ne 1996-1997 i parapriu revolucionit komunisto fshatar te 1997  qe e groposi prespektiven europiane te shqiptarve por  la ne memorjen e shqiptareve plage te pashlyeshme per traumen qe pesuan e humbjen e jetes se te dashurve te tyre.

Bojkoti i stergjatur i PS pas 2009 coje ne tragjedine e 21 Janarit dhe humbjen e jeteve te pafajshme te kater djemve te rinje e plagosjen e disa te tjerve. Bojkoti i stergjatur i PD mbas 97tes e la Partine Demokratike 8 vjet ne opozite edhe pse zgjedhjet e 1997 ishin zgjidhje per momentin.

Tani radhen e kane prape Partia Demokratike pasi sipas kryetarit te grupit parlamentar z Paloka me Edi Ramen do merremi vetem me proesta.

Ju referova te shuares per te ndihmuar gjithsecilin te rishohe koston qe ka paguar shoqeria shqiptare nga konflikti permanent dhe rreziqet qe paraqet kjo rruge nese vazhdohet.

Ne paranteze dua te them se kure perplasja eshte per parime qe kane per qellim implementimin e demokracise e rrezimin e regjime teknokrate e kleptokrate atehere ja vlen edhe te luftosh madje edhe me arme sic ka ndollur ne Ukraine por e them me bindje te plote se gjer tani nuk ka pasur asgje parimore e aq me pak ne interes te shqiptareve nga perplasja e politikanve shqiptare.

Tani te vijme tek bojkoti i fundit i Partise Demokratike: Nese nuk gabohem Partia Demokratike e ka braktisur Parlamentin per dy arsye “madhore” 1- Per dhunen e ushtruar ne parlament ndaj deputetve te saje 2- Shkeljen e Kushtetutes nga Qeveria Rama.

Nese i merr keshtu sic thuhet por pa perdorur logjiken keto jane vertete dy ceshtje madhore per Shqiperine e shqiptaret e te ardhmen demokratike.

Ti marrim gjerat me radhe. Se pari Partia Demokratike akoma nuk ka dale me nje deklerate zyrtare edhe sot 16 vjet pas aprovimit me referendum popullor te Kushtetutes se Shqiperise ku ate kohe Partia Demokratike i beri thirrje mbeshtetesve te saje ta bojkotonin referendumin.

Kushtetuta u aprovua me 50.0001% kure gjysma nuk mori pjese ne votime e ku jo nje here lideri historic i PD z Berisha e ka quajtur Kushtetuta e Mark Avdise. Ne anen tjeter Partia Demokratike mbas 8 viteve ne pushtet z Berisha deklaron publikisht se ligji 7501  grabitjes se tokes shqiptreve pergjate 23 viteve e 16 vjet mbas aprovimit te kushtetutes se Shqiperise i bie ndesh Kushtetutes dhe lirive dhe te drejtave themelore te njeriut gje qe grabitja vazhdon edhe sot e kesaje dite nga pushteti i majte.

Demi i shkaktuar nga pushteti i Sali Berishes mbi administraten shqiptare i ka kaluar 100 miljonet e kjo masaker vazhdon edhe gjate qeverisjes se Rames duke shkuar dem ne buxhet edhe me disa dhjetra miljone te tjera.

Por Partia Demokratike ne pretendimet e saje per shkelje te kushtetutes se Shqiperise nga Kryeministri Rama as qe e ze me goje vazhdimin e grabitjes se se pronave te shqiptareve dhe pse z Rama bredh fshatrave te Shqiperise duke shperndare tapite e gjetura ne syrtaret e Kryeministrise si Enveri ne 46ten.

Nuk thone nje fjale te vetme per mos zbatimin e vendimeve te Gjykates se Strasburgut nga Qeveria Rama e Ministria e Financave pasi me siguri nje pjese te mire te kesaje shume te papaguar eshte nga koha e demokrateve dhe nuk thone qe buxheti i shtetit mundet te kolapset nga vendimet e Gjykates se Strasburgut por kete paralajmerim e jep zv/ministri i drejtesise i qeverise aktuale edhe pse Presidentin , “rojen” e Kushtetutes e Kryetarin e Gjykates Kushtetuese i perkasin PDse .

Bertasin demokratet se Parlamenti eshte mbushur me halabake e injorante gje qe eshte realisht e vertete dhe po aq e vertete se te tille nuk a vetem njeri krah por askush nuk e thote nje fjale te vetme se si u be Parlamenti ne kete dite halli. Asnje nuk e ze me goje se zanafilla e ketij parlamenti eshte marveshja brenda nje nate e xhentelmenve Berisha- Rama per te grisur Kushtetuten e Shqiperise e varrosur edhe ate pak demokraci te brendeshme ne partite e tyre respective.

Nese realisht Partia Demokratike tashme e rinovuar,  realisht deshiron te luftoje per shtet ligjor qe ndertohet mbi parimet e vlerat e shoqerive perendimore e ne respect te lirive dhe te drejtave themelore te njeriut  atehere realisht duhet ta kushtezoje kthimin ne parlament me kushte parimore e domethense e te mos kacavirret mbas personash pa asnje vlere e kontribut as per Partine Demokratike e as per Shqiperine.

Kushtet per tu kthyer ne Parlament te jene:

1-Kthimin mbrapa te te tera ndryshimeve qe ju bene Kushtetutes ne 2008

2-Respektimin e kushtetutes nen per nen dhe ne frymen e saje kryesisht ne kapitullin per lirite dhe te drejtat e njeriut qe eshte nje kapitull i arrire ne Kushtetute.

2-Reforme te thelle ne sistemin e drejtesise jo me keshill ndrikullash sic deshiron Rama por me vote popullore per tere nivelet e krerve te gjykatave , jurite popullore se bashku me propuroret e investiguesit private si pjese e sistemit juridik.

3 – Vendosjen e sistemit te plote mazhoritar me 100 zona e ridiskutim me consensus te reformes administrative  rajonale por ne funksion te ndarjes zonale te mesiperme.

4- Kompletimin e KQZse  mbi bazen  Kodit te Ri zgjedhor ku primare te vendoset e drejta e votes nga vendet ku jetojne e jetojne emigrantet shqiptare ne mbare boten me ane te sistemit online se bashku me te drejten e regjishtrimit online ne regjistrin zgjedhor kombetar.

5- Te percaktohet ne kodin zgjedhor se partite politike qe deshirojne te marrin pjese ne procese elektorale duhet te kene database te antarsise e zgjedhje te kandidaturave konkuruese e tere forumeve partiake me parimin nje antar nje vote.

6- Percaktimin e tregut te lire se bashku me shenjterimin e prones se lire si detyrim ligjor e kushtetues te te tere veprimtarise prolluese e qeverisese ne teritorin e Repuplikes se Shqiperise.

Kjo eshte nje nder rruget qe cojne ne ngritjen e shtetit pasi historikisht shqiptaret kane punuar per te ngritur pushtetin e kultin e individit gje qe thellesisht mendoj se tashme jane ngopur.

Thashe nje nder rruget pasi cdonjeri e kryesisht politikanet e parlamentaret munden ti permirsojne e kthejne ne ligje e nene kodi por mjafton qe ti arrin ne shqyrtim . Kjo do ishte Partia Demokratike e rilindjes se shpreses .

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on December 6, 2014 in Uncategorized

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: