RSS

GJERGJ KALAJ ESHTE SIMBOL I DASHURISE KOMBETARE DHE TE GJITHA TREVAVE SHQIPTARE

03 Oct

Shkruan: Naim Balidemaj, New York

Gjergj Kalaj

Gjergj Kalaj

Nga nje apartament i vogel i Gjergj dhe Gjyste Kalaj jane organizuar demonstratat anti jugosllave qe nga viti 1981 e deri ne lirine e Kosoves.

Gjergj Kalaj ka ofruar Misionin Shqiptar prane OKB-se, me diasporen shqiptare duke i mbetur gjithmone besnik Shqiperise meme dhe trojeve shqiptare kudo. Gjergj Kalaj, ka ndikuar qe edhe emigracioni politik nga Shqiperia te mos hetohet i perbuzur nga pushteti komunist i Tiranes,

Jane me qindera e qindera shqiptare(ne mesin e tyre edhe une) qe kemi gjetur, strehim, mbeshtetje materjale, perkrahje vellazerore. Jane me qindra e qindra shqiptare, sot te akomoduar ne SHBA fale humanizmit dhe perkushtimit te Gjergj Kalaj.

Nese dikush meriton medaljen Nene Tereza eshte Gjergj Kalaj, nese dikush meriton medaljen Adem Jashari eshte Gjergj Kalaj.

Shqiptari i paluhatur dhe skajshmerisht i devotshem ndaj kauzes kombetare. Natyra e bute e Gjergj Kalajt, modestia e tij, dashuria e madhe per njeriun e ne radhe te pare per kombin shqiptare e bejne Gjergj Kalajn te madherishem, sic eshte e Madhe gjithmone Zemra e tij Bujare dhe Fisnike. Krenohem qe e kam shok dhe te dashur si vella, mikun dhe vllaun, GJERGJ KALAJ.

Advertisements
 
1 Comment

Posted by on October 3, 2015 in Uncategorized

 

One response to “GJERGJ KALAJ ESHTE SIMBOL I DASHURISE KOMBETARE DHE TE GJITHA TREVAVE SHQIPTARE

 1. Bashkim Pitarka

  October 3, 2015 at 7:09 pm

  Vleresime me se te merituara per patriotin dhe luftetarin e vendosur per lirine e pavaresine e Kosoves,Gjergj Kalaj.Pershkrimi juaj,i nderuar miku yne Naim,jane thelb i gjithe mendimeve e vleresime te shume shqiptareve nga cdo ane e memedheut dhe viseve qe e kane njohur e takuar..Gjergji,ashtu si bashkeshortja e tij e nderuar Gjystja jone trimereshe dhe aq mikpritese,kane qene e mbeten nje shembull fisnikerie dhe atdhedashurie e mbi te gjitha me zemer te madh e plot dashuri per kedo.Une ndjej boshllek ne mendje e ne zemer qe jam larg prej tyre,dhe i kujtoj me mall te madh e respekt te vecante te dy ata ne kohen kur punoja e jetoja ne Nju Jork ne periudha te ndryshme,para dhe pas vitev ’90-te.Kur ti takoni lutem u jepni nje perqafim te forte vellazeror per mua.
  Me respekt,Bashkim Pitarka
  Florida,USA.

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: